close
متخصص ارتودنسی
گفتگوی اختصاصی زیست بوم با احمد عزیزی و یلدا؛ دختری که ناجی کبک هاست
اشک یلدا::ashkeyalda.ir

اشک یلدا::ashkeyalda.ir

مروری بر مصاحبه احمد عزیری با زیست بوم ||ashkeyalda.ir اشک یلدا حامی طبیعت

نیازمند همکارجهت مدیریت اشک یلدا/درصورت تمایل بر روی تصویر کلیک کنید

مروری یر مصاحبه منتشر شده احمد عزیزی شکارچی نادم ویلدا ناجی کبک ها در سایت زیست بوم

مروری یر مصاحبه منتشر شده احمد عزیزی شکارچی نادم ویلدا ناجی کبک ها در سایت زیست بوم
ندا پورصالح
زیست بوم/ندا پورصالح: شماره اش را که گرفتم گفتم شاید خسته شده باشد از این تماس ها. بعد از شنیدن دو بوق، با لهجه شیرین کُردی پاسخ داد. گفتم که از زیست بوم تماس می گیرم و می خواهم پرونده ای در مورد جنبشی که او با کوبیدن سنگی بر لوله تفنگش راه انداخت، منتشر کنیم. با خوشرویی پاسخم را می دهد. اول از روستایش می گوید. با غرور و عشقی که کُردها به زادگاهشان دارند: اسم روستای ما درکی از توابع شهرستان سروآباد است که 600 خانوار دارد و الان نزدیک به 2500 نفر جمعیت توش دارن زندگی می کنن. اینجا یک منطقه کوهستانیه خانوم.
 
مشاهده متن کامل این مصاحبه در ادامه ی مطلب 

کمی از خودتان و زندگیتان بگویید:

- تفریحی شکار می کردم و تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی یک وام ده میلیون تومنی گرفتم و چندسالی زنبورداری داشتم اما متاسفانه چند روز پیش بر اثر طوفان و سرمای هوا همه تلف شدند و فعلا بیکار هستم و توکل بخدا ببینیم چه میشود.

چه انگیزه ای باعث شد شما از شکار و اسلحه تان بگذرید، تصمیم آسانی بود: 

- برای کنار گذاشتن شکار و اسلحه انگیزه زیاد بود. در واقع همه ما زخم دار سلاح هستیم. اما اگر بچه خودمان را دوست داشته باشیم باید طبیعت را هم دوست داشته باشیم همانطور که شبکه یک سیما گفت محیط زیست را خانه خودمان بدانیم. من هم همین را می گویم چون هر جا چشم باز کنیم محیط زیست است و پاسداری و نگهداریش هم برعهده همه ما است. مردم باید کوشا باشند و محیط زیست را نگهداری کنند.اگر بخواهیم محیط را برای بچه هامون نگهداریم باید شکار را کنار بگذاریم.

در جایی گفتید دخترتان یلدا خانم انگیزه اصلی این اقدام شما بود. چطور؟: 

- وقتی بچه ام شکار را دید از خونش وحشت کرد و گریه می کرد، می گفت بابا باید زنده اش کنی! میگفت چرا کُشتیش؟ اینطور که شد من تصمیم گرفتم سلاحم را بشکنم و شکار را کنار بگذارم. 

آقای عزیزی شما چند سال شکار می کردید: 

- من حدودا 20 سال شکار می کردم چون کودک هم بودم به شکار میرفتم، اینجا شکار همش با اسلحه نیست با سنگ، تله و اینجور چیزها هم هست. وسیله شکار زیاد است مثلا در محدوده مریوان 200 هزار نفر زندگی میکنند که میگویند 14000 سلاح شکاری وجود دارد، البته سلاح ها ناامن هستند، چون بُرد آنچنانی ندارند که شکار را بتوانند بزنند در واقع شکارکُش هستند.

- آقای عزیزی! وقتی تصمیم تان را علنی کردید، واکنش اطرافیانتان چطور بود؟مخالفت نکردند؟

 - اطرافیان و دیگر دوستانم که شکار هم میکردند خیلی استقبال کردند و تشویقم کردند. اما خب چند نفری هم از روی کم تجربگی دوباره به شکار روی آوردند اما باید کم کم فرهنگ سازی بشود تا مملکت عاری از شکارچی شود.احمد عزیزی

 سازمان محیط زیست استان کردستان در مقابل این اقدام ارزشمند شما چکار کرد؟ 

- اداره کل لوح تقدیری دادند و یکی دوبار هم به منزل ما آمدند اما انجمن چیا سبز واقعا دستشان درد نکند قبل از این اقدام و بعدش تبلیغ کردند و پوسترهای زیادی را توزیع کردند. قبلا خیلی از مردم خیال می کردند این انجمن ها تابع اداراتی هستند و حقوق می گیرند اما واقعا اینطور نیست همش مردمان بومی هستند که هرکس به هر طریقی که می تواند برای نگهداری محیط زیست اش زحمت می کشد.

 

حالا که سه ماه از این تصمیم گذشته پشیمان نیستید؟ دلتان تنگ نشده برای تفنگ تان؟ 

- نه تنها پشیمان نیستم بلکه حاضرم از جانم هم مایه بگذارم برای حفاظت از طبیعت. دلم می خواهد جانم را فدا کنم تا کسی که می خواهد بیاید توی طبیعت حافظ آن باشد و تخریب اش نکند.

 

وقتی خواست این را بگوید کمی صدایش تغییر کرد و آهنگ غم توی صدایش با لهجه زیبای کُردی کاملا مشهود بود. گلایه داشت از کم لطفی مسولین نسبت به درکی. زادگاهش.

-  در منطقه ما جاهای وجود دارد که پر از گردشگر است اما اینجا فقط یک مسجدی هست که این همه گردشگر از این مسجد که اونم با زحمت بسیار خود مردم ساخته شده است استفاده می کنند. هیچکس نمی آید وسایل بهداشتی لازم این منطقه و یا حتی سطل زباله ای بگذارد تا مردم حداقل زباله هایشان را توی طبیعت رها نکنند ما نمی گویم برای مردم بومی بگذارند، برای گردشگر ها درست کنند که آشغال ها را توی منطقه رها نکنند.

برای اینکه کمی فضا را عوض کنم از عکس العمل دخترش یلدا پرسیدم. اینکه این موج را شاید مدیون دختر او هستیم. آشکارا خوشحال شد. گفت:

- یلدا خیلی خوشحال بود. با وجود اینکه آنروز هوا خیلی سرد بود گریه می کرد که من هم می آیم و اسلحه را خودش داد دستم و گفت بابا بشکنش و خودتو ازش راحت کن! توی همه عکس ها هم کنارم هست. از طرف خانم ابتکار هم یک لوح تقدیر و یک ربع سکه به یلدا دادند که خوشحالیش کامل شد.

از آقای عزیزی خواستم اجازه بدهد با دخترش صحبت کنم. قبول کرد اما گفت: خیلی فارسی نمی داند و شاید نتواند کامل پاسخ بدهد.

یلدا گوشی را گرفت. با شرم کودکانه سلام و علیک کرد. برایم جالب بود که دارم با کودکی حرف می زنم که شاید توانست بیش از هر پاسگاه و محیط بان و کتاب و جزوه و دانشگاهی تن نحیف  کبک ها را ساچمه های سُربی نجات بدهد.

- یلدا خانم مدرسه میروید؟
متوجه سوالم نشد. آقای عزیزی  به زبان کُردی برایش ترجمه کرد.
- نه! نمی رم.یلدا

-  چند سالته ؟

- چهارسال

-کدام حیوان را بیشتر دوست داری؟

-  همه را!

- از اینکه بابا تفنگش را شکست خوشحال هستی؟

- زور زور! ( به کُردی یعنی خیلی خیلی).

آقای عزیزی گوشی را گرفت و گفت: 

- دوست داشتیم حضوری بیایید چون ما اینجا خیلی توی مضیقه هستیم نیاز هست خبرنگار با دوربینش بیاید تا کمی از مشکلاتمان را نشان بدهد.این روستا 600 خانوار دارد و هنوز آب آشامیدنی ندارد. محیط زیست استان خیلی دلسوز هستند اما امکاناتش را ندارند. حضرت امام خمینی (ره) فرموند به روستاییان برسید چون زبان شکایت ندارند و این سخن حقیقت دارد. به داد ما برسید

 

کلمات کلیدی احمد عزیزی ، زیست بوم ، یلدا ، ندا پور صالح ، روستای دره کی ، منطقه ی شکار ممنوع شاهو و دالانی ،
مطلب در موضوعات محیط زیست ،

خبرنامه

برای دریافت خبر مطالب اینچنینی ، با استفاده از فرم زیر ، در خبرنامه عضو شوید.


پشتیبانی آنلاین

20:28
حسين - 1395/2/4

آفرين به يلدا با اين كارش به عنوان يك فرشته نجات محيط زيست منطقه خودشان . متاسفانه در بيشتر مناطق كشور شكارچيان بعنوان تفريح حيوانات و پرندگان بيگناه را شكار ميكنند . در سالهاي گذشته شكارچيان پرنده در آبندانهاي شمال كشور اقدام به شكار پرندگاني كه از شمال يعني روسيه به منطقه شمال ايران مي آمدند ميكردند و نسل اين پرندگان از بين رفته با آنكه محيط زيست هم سخگيري ميكرده . كاش بياييم محيط زيست كشورمون را براي نسلهاي آينده نگه داريم . ايشالله

5:08
- 1394/4/14

ﻣﻦ ﺍﺯ ﺷﮑﺎﺭﭼﯽ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﻭ ﻣﺸﻬﻮﺭ ﮐﻮﻫﺎﯼ ﻗﻠﻌﻪ ﻧﺎﺩﺭ ﺑﻬﻤﺌﯽ ﻧﺼﺮﺕ ﺑﺮﻧﺪ ﻣﯽ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺍﺷﮏ ﯾﻠﺪﺍ ﻭ ﯾﻠﺪﺍﻫﺎ ﻫﻢ ﮐﻪ ﺑﺎﺷﺪ ﺩﯾﺖ ﺍﺯ ﺷﮑﺎﺭ ﺑﺮﺩﺍﺭﻧﺪ ﺑﺰﺍﺭﻧﺪ ﻃﺒﯿﻌﺖ ﺑﻪ ﺣﺎﻝ ﺧﻮﺩﺵ ﺑﭽﺮﺧﺪ ﺍﻧﺸﺎﻟﻠﻪ ﻣﺤﯿﻂ ﺯﯾﺴﺖ ﺷﻬﺮﺳﺘﺎﻥ ﺑﻬﻤﺌﯽ ~ﯾﮕﯿﺮﯼ ﮐﻨﻨﺪ.
ﺑﻪ ﺍﻣﯿﺪ ﻃﺒﯿﻌﺖ ﺑﮑﺮ ﻭ ﺩﺳﺖ ﻧﺨﻮﺭﺩﻩ ﺩﺭ ﻗﻠﺐ ﮐﻮﻫﺎﯼ ﻣﺎﻏﺮ ﻭ ﺳﻮﻟﮏ ﻭ ﻗﻠﻌﻪ ﻧﺎﺩﺭ ﻭ ﺗﻨﮓ ﻧﺎﯾﺎﺏ
ﺍﻣﯿﻦ ﺟﺎﻭﺭﯾﺎﻥ

پاسخ : خوب کسی هس مقدمات این کار رو فراهم کنه امیر جان ؟

10:44
yalda - 1394/4/10

عزيزم خدا حفظ كنه اين يلدا خانووم رو با اين دل پاكش ❤️
در اينكه همه ي يلدا ها مهربونن شكي نيس😉

23:00

دست مریزاد به این ایرانی ازاده و وطن پرست واقعا باید از این فکر و روح بلند تقدیر کرد که منابع این خودشو ندید و به وجود مشکلات مالی حتی اسلحه شد نفروخت
مسیولین مملکت برای امکانات رفاهی و اشتغااین افراد بکوشند که خودشون بهترین سرًباز حفظ سرزمینشون هستند

پاسخ : از نظراتتون متشکرم

20:48
Mostafa Salehi - 1394/4/9

یلدا خانم ی فرشته اس ،خدا حفظش کنه

پاسخ : خدا تمام یلداها رو حفظ کنه ایشالله
احمد عزیزی

20:30

احسنت به یلدا خانم کارش عالی بوده

ارسال دیدگاه

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی